Dlaczego warto inwestować?

Dlaczego warto inwestować?

Pieniądze to jedna z najważniejszych części naszego życia. Ludzie o idealistycznym podejściu do rzeczywistości powtarzają hasła o tym, że pieniądze nie mają żadnego znaczenia i nie warto się nimi przejmować. Samy banknotami czy monetami zapewne faktycznie można się szczególnie mocno nie przejmować, sprawa jednak wygląda zdecydowanie inaczej, gdy pomyślimy o rzeczach, które chcemy mieć i marzeniach, które chcemy spełnić.

Niestety podstawowy problem wiążący się z przeciętnym osobistym funduszem jest taki, że pieniędzy jest zwykle za mało. Oznacza to konieczność podejmowania decyzji i wybierania jednych rozwiązań kosztem innych. Zasadnicza linia podziału może przebiegać między skłonnością do odkładania i oszczędzanie na większe przedsięwzięcia, a podejściem, które preferuje natychmiastowe opróżnianie konta dla chwilowych przyjemności. Czy któraś z tych opcji jest obiektywnie lepsza i godna polecenia każdemu? Zapewne nie. Decyzje finansowe zależą od stylu życia i osobistych priorytetów. Posiadanie choćby niewielkiego zapasu gotówki ma jednak sporo zalet i warto przynajmniej się im przyjrzeć, aby podjąć decyzję o tym, czy chcemy takim zapasem dysponować.

Podstawową zaletą dodatkowej kwoty jest bezpieczeństwo finansowe. Jeśli trzymamy na koncie bankowym kilka tysięcy na czarną godzinę, mamy pewność, że jakiekolwiek potknięcie na ścieżce kariery, choroba lub wypadek nie zrujnują nam życia. Drugi plus to możliwość rozdysponowania zgromadzonej kwoty na wyjątkowe cele – wymarzone wakacje, motocykl czy skok ze spadochronem.

Samo odkładanie niewielkiej kwoty każdego miesiąca jest jednak rozwiązaniem niewystarczającym. Znacznie lepszym pomysłem na utrzymywanie finansowej rezerwy jest inwestowanie. Za inwestowaniem przemawia jeden szczególnie ważny argument: pieniądze nie tracą na wartości. Czy może należałoby powiedzieć – tracą, w związku z inflacją, jednak zyskujemy ich coraz więcej, a więc efekt inflacji jest zrównoważony większą kwotą na naszym koncie.