Fundusze zamiast akcji

Fundusze zamiast akcji

Giełda skusiła już niejedną osobę marzącą o szybkim pomnożeniu swojego kapitału. Niestety wprawne poruszanie na rynku papierów wartościowych wymaga lat wprawy i odrobiny szczęścia. Przynajmniej wtedy, gdy chcemy działać na własną rękę i sami podejmować decyzje odnośnie kupna i sprzedaży konkretnych akcji. Możemy też jednak zmniejszyć ryzyko i ulokować kapitał w funduszach inwestycyjnych.

Mniejsze ryzyko wiąże się przede wszystkim z tym, że inwestując w fundusze polegamy na pracy doświadczonych specjalistów i nasze zyski są uzależnione od ich działań. Fundusze nie wiążą się z kursem akcji konkretnej spółki, dzięki czemu ryzykujemy mniej, bardziej wyważone są jednak również ewentualne zyski. Możemy liczyć na kilkanaście procent, aby jednak efekty były dobrze widoczne, a nasz portfel wyraźnie grubszy – powinniśmy poświęcić przynajmniej kilka lat. Inną wadą funduszy jest to, że wszelkie operacje wymagają kilku dni. Oznacza to, że nie będziemy w stanie podejmować tak szybkich decyzji, jak w przypadku bezpośredniego obrotu akcjami.

Z racji tego, że fundusze opierają się o działania specjalistów, stanowią dobre rozwiązanie dla osób mało doświadczonych i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z giełdą. Na funduszach również można stracić, jednak podobnie jak w przypadku zysku – nie będzie strata drastyczna.