Poczekaj na dywidendę

Poczekaj na dywidendę

Początkujący akcjonariusze z wypiekami na twarzy obserwują wzloty i upadki posiadanych akcji. Śledzą dokładnie wykresy, by trafić we właściwy moment i zyskać jak najwięcej na sprzedaży. W tej giełdowej rozgrywce warto jednak pamiętać o jeszcze jednym czynniku, który może znacząco wpłynąć na decyzję sprzedażowe. Jest nim dywidenda.

Dywidenda to określona przez zarząd spółki kwota wypłacana wszystkim posiadaczom akcji danej firmy. Jeśli posiadamy ich znaczą ilość, a jednocześnie spółka wykaże się hojnością, możemy otrzymać naprawdę wysoką dodatkową pensję.

Jeśli nie wiemy jeszcze, czy dywidenda będzie wypłacana, możemy spojrzeć na poprzednie decyzje spółki w tym czasie. Być może dywidenda jest wypłacana od lat? Wówczas prawdopodobnie i tym razem zostanie podjęta zyskowna dla nas decyzja. Warto też zorientować się w kondycji spółki – jej sytuacja finansowa ma kluczowy wpływ na wysokość dywidendy i to, czy w ogóle zostanie ona wypłacona.

One Comment

  1. Kasia

    Polscy firmy na giełdzie mało kiedy wypłacają dywidendy. Zdecydowanie lepiej wygląda to na rynku usa, tam zarząd częściej to robi.